Cnc Torna Parça ve Takım Sıfırı Nasıl Alınır

Cnc Torna Takım Ve Parça Sıfırı Almak

Cnc torna ile parça işlerken torna taretine bağlanan takımlarını ve parçamızı sıfırlamamız gerekir takım sıfırlama işlemini bağladığımız kater, matkap veya u drill takımlarını bağladığımız takım boylarına göre sıfırlarız. Parça sıfırını ise malzememizin üzerindeki talaş mitktarı ve cnc programımızın alacağı talaş miktarı veya koordinatlarına göre yaparız. Parça sıfırı ve takım sıfırını yapmayı unutmamalıyız eğer unutursak bize çevremize veya makinemize zarar verebiliriz ve iş güvenliği açısından makine başında dikkatli olunmalı ve iş talimatlarına uygun şekilde yapmalıyız arkadaşlar. Yani parça sıfırı ile takım sıfırını almayı unutmamalısınız.

Takım Sıfırı Nasıl Alınır

Takım sıfırı alınırken kater veya u drill bağlandığında takımlarımızı boylarına göre sıfırlarız. Bağladığımız takımlar;

  • Dış tornalama kateri ise cnc tornamızla gelen probe yardımı ile yaparız. Cnc tornada bulunan probu indirdikten sonra dış tornalama katerlerinde parçamızı x ekseni ve z ekseni yönünde proba değdirip değeri okuması ve ilgili ofset ekranına kaydetmesini sağlarız.
  • Delik içi kateri sıfırlar iken cnc tornamızın katerini yine x ve z eksenindeki gibi değdiririz ve bunu yaparken dış tornalama katerinden farklı şekilde sıfırlarız bu resimde mevcuttur.
  • U drill veya matkap punta ise matkap, punta veya u-drill sıfırlama ise sadece z ekseni yönünde boy ölçtürmesi ile olur. Matkap veya benzeri bir kesici takım sıfırlanırken x ekseni sıfırlaması yapılmaz ve ofset satırında matkabın bağlandığı takım x ekseni 0 yazılıp input ile değer var ise 0 olması sağlanır.

Ofset ekranı görüntüsü ise resimdeki gibidir.

Parça Sıfırı Nasıl Alınır

Parça sıfırı alınırken parça bağlandıktan sonra çalıştırılacak program veya malzeme üzerindeki talaş kalınlığına göre sıfırlanır. Bu işlem sadece z ekseninde yapılır ekrandaki G54 kısımında z satırına gelinip Z0. Measurement denir. Bu işlem yapılırken cnc tornada parçaya değdikten sonraki bölümde z ekseni değiştirilmez.

Takım ve parça sıfırı bu kadar arkadaşlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?