Kodlama
  • Mr Mühendis
  • 288 views
  • 13 Kasım 2017
  • 0
  • 13

Gelecek Kodlamada

Ülkemizin Geleceği Kodlamada

Kodlama önemli çünkü arkadaşlar ülkemizin kalkınması gelişmesi ve güçlü ülke olabilmek adına herkesin elini taşın altına sokması gerekir bizim ürettiğimiz ürünlerin bir kilosu bir kilo intel çipinin yada akıllı telefonun bir kilo fiyatının yanına yaklaşamazken bizim büyük ülke güçlü ülke olmamız zordur.

Dünya üretimde sanayide farklı bir yere kayıyor araba üretiliyor akıllı, telefon üretiyor akıllı, fırın yapıyor akıllı akıllı olmayan bir şey kalmadı arkadaşlar peki bu cihazlara bu akılı ne ile koyuyoruz tabi ki kodlarla bilgisayar kodlarını bileceğiz öğreneceğiz makine ürettiğimizde içine o akılı biz yerleştireceğiz başka türlü ülkemizi geliştiremez büyütemeyiz bunun için öncelik ilk olarak okullarda bizim ülkemizde normalde kodlama dersleri mühendislik öğrencileri ve meslek liselerinde başlıyor ve bence geç kalıyoruz. Çünkü İngiltere’de Estonya gibi ülkelerde ilk okul çocuklarına kodlama eğitimini veriyorlar ve oda yeterli gelmiyor 3d yazıcılarla görsel ve tasarım zekalarını geliştiriyorlar.

3D Yazıcı

Biz hala kodlamanın vb derslerin bizim ülkemizde olup olmamasını konuşuyoruz şunu kabul edelim ülke olarak teknolojide ve eğitimde geri kalıyoruz ve düzeltmek ve bataktan çıkmak yerine daha derine dibe batıyoruz.

Teknolojide ve bilimde geri kalmamız ülkemizi ekonomik olarak çok etkiliyor ekonomik olarak güçlüysen devlet olarak her alanda süper güç olursun buda bizim güçlenmek için eğitim, bilim ve teknoloji alanında kendimizi geliştirmemiz ile mümkün olur ancak zaten ağır sanayide üretimimizi yapıyoruz ve bunu kodlama ve makineleşme robotlaşma ile geliştirebilirsek büyük ülke olma yolunda ilerleyeceğiz.

Arduino Kartı Programı

 

Ama biz yerimizde sayıyoruz ve hala geçmişin konuları ile uğraşıyoruz ülkemizde her genç bilgisayar biliyor fakat kimse tam anlamıyla kullanamıyor şimdi diyeceksiniz ki sen biliyor musun bilgisayar programlama hayır bilmiyorum ama ülke olarak bahanelere sığınmak yerine eğitime bilime yoğunlaşıp dış mihraklar gelişmemizi istemiyor dememizin bizi kurtarır yanı yok hepimiz aynı gemideyiz ve bu gemi yaşlanıyor yavaşlıyor ve geri kalıyor kendimize çeki düzen verip eğitim ve bilim teknolojide bu değişiklikleri uygulamazsak bizim çocuklarımız şu günlerimizi mumla arıyacaklar.

İnşallah ülkemizin dahi iyi refah seviyelerine geldiğini ve özellikle eğitimde çekirdekten programcı bilgisayar mühendisi yetiştirebilmemiz dileğiyle…

  • 13 Kasım 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 13

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?