Gıda Mühendisliği Hakkında

Gıda Mühendisliği

Gıda mühendisliği, gıdanın kendisinin oluşturulmasında kullanılan hammadde ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Gıdanın temelini oluşturan hammaddenin korunması, hammaddenin bozulmaması, artık ürünlerden yeni ürünler elde etmek, gıdanın saklanmasını ve gıda ömrün çok daha uzun olmasını sağlamak gıda mühendislerinin görevidir. Yani iş tanımları içerisinde kısaca gıdaların yapımında kullanılan hammaddelerinin korunması, saklanması ve bu maddelerin en iyi şekilde değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu nedenle de gıda mühendisleri özellikle yiyecek içecek üretimi yapan firmalar tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

Gıda Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Gıda mühendisinin tüm çalışma alanı hıda üzerinedir. Gıda mühendisi üretilecek olan bir gıdayı hammaddesi ile inceleyerek bu gıdanın özellikleri ve nasıl korunabileceğini belirleyebilmelidir. Bu sayede gıdalar daha uzun süre dayanıklı olabilecek ve içerisinde insan vücudunda tepkime yaratacak ürün ya da ürünler bulunmayacaktır.

Gıda mühendisleri artık gıda ile yeni gıdalar üretmeyi de hedeflemektedir. Araştırmalar yaparak gıdanın nasıl değerlendirebileceğini bulmakta ve konu hakkında da isterlerse bir raporlama yapmaktadırlar.

Gıda mühendisi sadece gıda üretim kısmında rol oynamaz. Aynı zamanda gıdanın tüketiciye dağıtımından sonra saklanması konusu ile de ilgilenir. Daha uzun ve sağlıklı bir şekilde besinleri saklamak için farklı yöntemler geliştirmektedir. Her besinin saklanma şekli farklı olacağı için her besine farklı saklama yöntemleri geliştirmekte ve gerek paketleme için gerek de açık ürünler için uzun süreli muhafaza edebilme seçeneğini sunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.