Tornalama Kesme Hızı Devir Seçimi

Tornalama Kesme Hızı Devir Seçimi

Tornalamada Kesme Hızı Devir ve İlerleme Nasıl Seçilir?

Evet arkadaşlar tornalama işlemi sırasında nasıl ilerlerme ( f mm/dev ) ve devir ( n dev/dak ) seçeceğimizi öğreneceğiz.

Öncelikle arkadaşlar işleyeceğimiz parçaya göre bir takım geometrisi seçmeliyiz parçamız resimdeki gibi olsun

Resimde gördügünüz parça tornalacak olsa seçeceğimiz torna ucları ve işleme yöntemini belirleyeceğiz arkadaşlar parçamızda yarı çapta 2 mm paso ve SAE 1040 çeliği olduğunu düşünüyoruz.

İşleyeceğimiz Parça

Paso ve Yöntem;

İlk olarak parçamıza kaba tornalama yapmamız gerekir tek işlem bir kaba paso ve bir işlem finiş atacağız kaba pasomuzu 1.75 mm finiş pasomuzu 0,25 mm olarak düşüneceğiz. İşlemede arkadaşlar pasoyu kendimiz belirleriz parçanın yüzey kalitesi ve işlenme zamanı bu konuda bizi kısıtlayabilir.

 Kesici Uc Seçimi; 

Bu konuda arkadaşlar elimizde fazla seçenek yok piyasada bu tür işler için WNMG, DNMG, DCMT, TNMG, CCMT gibi uçlar kullanılmaktadır. Radyüs seçimide yüzey kalitesi ve işleme sırasında oluşacak vibrasyona göre seçilebilir arkadaşlar. WNMG 080408 bu ucun radyüsü sonda yazıyor 0.8mm arkadaşlar TNMG 160404 aynı şekilde bu ucumuzunda radyüsü 0.4 mm oluyor arkadaşlar. Diğer uç türleride resimde  arkadaşalar.                                                                                                    .

Kesme hızı ve İlerleme Seçimi; 

Takım Etiketi

Peki arkadaşlar pasomuzu biliyoruz uc tipimizde belli şimdi kesme hızı değerini seçmemize geldi sıra bu iş için kesici uçlarımızın kutularının arkasında veya web sitesinde yada kataloglarında bu değerler ucun kalitesine göre kesme hızı ve ilerleme olarak yazmakta bizde oradan bir seçim yapacağız. Resimde en üsten başlarsak bizim ihtiyacımız olan;

 • P-Çelik
 • M-Paslanmaz çelik
 • K-Dökme Demir
 • H-Sert Çelik
 • N-Demir içermeyen alaşımlar
 • S-sinterlenmiş malzemler.

Bu uc çelik için uygun yandaki iki kutucuğu işaretlenen bölge yarı vuruntuya uygun demek M medium yazısı orta kabada kullanılabilir demek DNMG 150608 ucumuz ve altındakilerde kalitemiz arkadaşlar. Kesme hızına gelince Vc=(210-370 m/dak) arası değerleri alabiliriz arkadaşlar işimizin zorluğuna ve çelik yapısına göre seçiyoruz.

Örnegin Dövme çelik yada paslanmaz işliyorsak Vc yi 370 yada 300 civarı almamamız gerekir. Ama 1040 gibi bir çeliği 250-290 civarı bir kesme hızı ile kesebiliriz ben VC=275 m/dak seçiyorum. Sonra deviri bulmak için VC=(π×xD×n)÷1000 forülünden teknik resimdeki Çap=D belli olduğu için ortalama bir çap seçip işlemi yapıyorum D≅∅45mm seçince devrimiz n=1945 dev/dak çıkıyor. İlerlemeyi de f (0,15-0,5 mm/dev) olarak seçebiliyoruz ben 0.25 mm/dev seçtim arkadaşlar.

İşlemimiz bu kadar şimdi ne yaptık

 • Ap=1,75mm kaba Ap=0,25 mm finiş
 • WNMG 080408 kaba tornalama için DNMG 150608 Finiş Tornalama için
 • Vc=275 m/dak seçtik
 • n=1945 dev/dak çıktı D≅∅45mm oldu
 • f=0.25 mm/dev seçtik

Bu işlemin aynısını finiş için kaba için alın yüzey tornalamak içinde yapıp ayrı ayrı devirler ve ilerlemeler kesme hızları çıkarıp programınızı yazıp işlemelerinizi yapabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.