Endüstri Mühendisliği Hakkında

Endüstri Mühendisliği Hakkında

Endüstri Mühendisinin Görevleri ve Çalışma Alanları Nelerdir?

Endüstri, gelişen teknoloji vasıtası ile gün geçtikçe daha fazla gelişen ve değişen teknolojinin insan ihtiyaçlarını karşılaması için kullanılan şeklidir. Sürekli değişen, yenilenen ve her dönemde kendisini geliştiren teknolojinin insan yaptırımlarına yetkisi de büyüktür. Sanayi devriminin ardından insanların gündelik yaşamı içi başlamış olan teknolojinin kullanımı kısa süre içerisinde oldukça değişmiş ve gelişmiştir. Sanayi devriminin çıktığı yandan günümüze etki eden teknolojik değişiklikler de bir nevi endüstri konusudur.

Endüstri Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Her mühendislik alt dalında olduğu gibi endüstri mühendisliğinin de kendine özgü görevleri bulunmaktadır. Bu görevler aynı zamanda endüstri mühendisliğinin iş tanımını da kapsamaktadır.

Endüstri mühendisleri en az enerjiyi kullanarak en çok işi elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu nedenle de az enerji kullanımı ve bu az enerji kullanımı ile çok iş yapma prensibini sürekli olarak araştırmakta ve uygulamaya dökmektedir. Bu sayede bulunduğu firmaya da enerji ve iş konusunda kâr ettirmiş olacaktır. Endüstri mühendisleri sadece firmasına ya da işverenine kâr etmekle kalmamakta aynı zamanda enerji tasarrufu ile birlikte ülkesinde de kazandırmaktadır.

Endüstri mühendisleri insan ihtiyacına cevap vermek amacı ile üretilen her ürünün içerisinde rol oynamaktadır. Üretim işlemi içinde fikir geliştiren ve mekanik sorunları çözen mühendis de yine endüstri mühendisidir. Ülke içerisinde ve başka ülkelerde endüstri mühendisi ihtiyacı vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.